مدیر ذهن خود باشید

مدیر ذهن خود باشید

 

بسیاری از افراد همواره افکار تکراری را در سر دارند، و به صورت اتوماتیک در ناخودآگاهشان تصاویر ذهنی یکسانی را تجسم می کنند. این به این معنی است که آنها به دیدن یک فیلم در ذهنشان ادامه می دهند، و در نتیجه همین شکل زندگی را خلق کرده و در آن پیش می روند.

می توانید افکار و تصاویر را در ذهنتان تغییر دهید، این معادل است با قرار دادن یک کاست جدید در دستگاه پخش ذهنتان. از آنجایی که افکار وقایع و شرایط را خلق می کنند، با تغییر افکار تکراری، وقایع و شرایط زندگی نیز تغییر می کنند.

بسیاری از افراد نمی دانند یا معتقد نیستند که تغییر نوع افکار امکان پذیر باشد. درستی این احتمال هرگز برایشان اتفاق نیفتاده است.افرادی هستند که دارای دانش هستند و تلاش می کنند.

اگر روی تلاش برای آگاه تر بودن از فرایند تفکر سرسختی به خرج دهند، و سعی کنند محتویات ذهنشان را کنترل و فیلتر کنند، آنها در عمل متوجه می شوند افکارشان خلق کننده و دارای قدرت هستند.

ساکت کردن ذهن یک مرحله بالاتر است که افراد کمی از آن آگاهی دارند، افراد کمتری برای دستیابی به آن اقدامات عملی را انجام می دهند. اگر کسی به این هدف برسد متوجه می شود که او ذهن یا افکار نیست، بلکه چیزی فراتر از آن است. او به صورت شفاف و مستقیم واقعیت جوهره­ی راستینش، و تصور چیزی که “واقعیت” نامیده می شود را درک کرده و تجربه می کند.

توانایی ساکت کردن ذهن کلید یافتن دکمه ای است که ذهن را مطابق میل ما خاموش و روشن کند. وقتی بتوانیم هر زمان دوست داشتیم آن را خاموش کنیم، آرامش ذهن، قدرت، اعتماد و شادی را تجربه می کنیم. وقتی ذهن و افکارش ساکت باشند، می توانیم از ذهن به شکلی موثرتر استفاده کنیم.

ساکت کردن افکار و گفتگوی مداوم، خسته کننده و انرژی بر ذهن، آسایش و شادی لذت بخشی ایجاد می کند. در این مرحله ما تبدیل به مدیر ذهن خود می شویم.

قدرت تمرکز آزاد کردن ذهن را از افکار ساده تر می کند. وقتی افکاری برای حواس پرتی نباشد، فرد کاملا از جوهره درونی ابدی اش آگاه و هوشیار می شود. این هدف جویندگان معنویت و متخصصین یوگا است. این یک هدف مرموز در هر سنت و مذهبی است.

مراقبه

ذهن مسئول هر چیزی است که اتفاق می افتد. ذهن خالق هر چیزی در دنیا است. دنیا برای بقای خود به ذهن وابسته است. وقتی در خواب عمیق هستید و رویایی نمی بینید، آیا از دنیا آگاه هستید؟ آیا کسی هست که بیهوش بوده و از دنیا آگاه باشد؟ نه، هوشیاری از دنیا تنها زمانی اتفاق می افتد که ذهن فعال باشد. در مدیتیشن عمیق، وقتی ذهن آرام است، به نظر می رسد که دنیا ناپدید می شود.

وقتی بر ذهنتان چیره شوید، بر دنیا چیره می شوید. وقتی بتوانید ذهنتان را ساکت کنید، خودتان را از عادات و نگرش های منفی آزاد می کنید. آنگاه ذهن نمی تواند روی نوع احساس، روحیات، و رفتارتان تاثیر بگذارد.

وقتی ذهن را ساکت می کنید، حداقل برای یک لحظه، متوجه می شوید که شما ذهن نیستید. ذهن یک نوع انرژی است که پیوسته توجه شما را مشغول می کند. برای کسی که اولین بار با این رویکرد مواجه می شود ممکن است عجیب و احمقانه به نظر برسد. کسی که مدتی مراقبه را تمرین کرده باشد یا با فلسفه های شرقی آشنا باشد مفهوم این کلمات را درک کرده و می پذیرد. از این سکوت درونی، می توانید به ذهن نگاه کنید، درک کنید که ذهن چیست و ماهیت آن و نحوه کارکرد و علت آن را دریابید.

وقتی در جهت این حالت درونی حرکت کنید، ذهن همواره بهانه ها و دلایلی را پیشنهاد می کند تا نشان دهد کنترل نکردن او بهتر است. او می خواهد آزاد باشد و در هر جا که خواست سیر کند. او معتقد است که اگر ساکت شود، زندگی متوقف خواهد شد. او نمی تواند بپذیرد که زندگی بدون گفتگوهای مداوم و پر حرفی های درونی او هم ادامه پیدا می کند. این یک منطق اشتباه است، ذهن نمی تواند بفهمد فراتر از خودش چه می گذرد. لحظه ای که ساکت شود، در هر آنچه بعد از سکوت اتفاق می افتد نقشی ندارد.

در طبیعت هیچ خلاء ای وجود ندارد. وقتی ذهن ساکت شود، چیز جدیدی وارد می شود. یک هوشیاری همه جانبه، معنویت، قدرت خلق، “من درون”. می توانید هر نامی که خواستید روی آن بگذارید. این قدرتی است که همواره وجود داشته است، و درون ما است. این قدرت آگاهی راستین ماست که فراموش شده است.

قدرت افکار

اگر به فکر کردن روی مشکلات، ترس ها و شکست ها ادامه دهید، زندگی شما آن افکار را منعکس خواهید کرد.

  • اگر به فکر کردن روی شرایط فعلی تان ادامه دهید، دائما همین شرایط را خلق می کنید.

بسیاری از افراد در این شکل فکر کردن گرفتار شده اند، و در نتیجه، همین شرایط و اتفاقات فعلی را بارها و بارها به زندگی شان جذب می کنند.

  1. می توانید افکارتان راتغییر دهید، و می توانید افکاری که می خواهید را انتخاب کنید. این کار زندگی شما را عوض خواهید کرد.
  2. می توانید همین حالا، شروع به کشیدن تصاویری رنگی، جدید، زیبا و مثبت در ذهنتان کنید.
  3. می توانید از نگاه کردن به تصاویر و احساسات قدیمی که ذهنتان را پر کرده امتناع کنید.
  4. می توانید به تصاویر ذهنی منتخب خودتان نگاه کنید، حتی اگر شرایط فعلی زندگی شما از این تصاویر ذهنی متفاوت باشند.
  5. می توانید انتخاب کنید که چه فیلمی در پروژکتور مغزتان پخش شود.
  6. می توانید انتخاب کنید، چه تصاویر و نقاشی هایی را در اتاق داخلی ذهنتان آویزان کنید.

آیا با خواندن این مطالب احساس قدرت درونتان جاری شده است؟ شما می توانید رئیس زندگی خود باشید!

افکار رشته های درونی هستند که شرایط و وقایع را به سمت خود می کشند. می توانید کسی باشید که این رشته ها را می کشد و زندگی خود را شاد تر و رضایت بخش تر بسازید. وقتی مدیر ذهن خود باشید، این قدرت را دارید که زندگی درونی و احساسی، وضعیت مالی و مادی و آگاهی معنوی خود را بهبود ببخشید.

برخی ها تغییرات متوسطی ایجاد می کنند، برخی فراتر می روند و تغییرات عظیمی ایجاد می کنند. اینکه تا کجا پیش بروید به توانایی شما برای انتخاب افکار و تغییر محتویات ذهنتان بستگی دارد.

برخی از افراد، آرزوی چیزی فراتر از آن را دارند، نه فقط تغییر افکار، بلکه می خواهند منبع افکارشان را بیابند، و دکمه ای پیدا کنند که آن را خاموش و روشن کند. اگر موفق شوند، پرده از رازی برمی دارند که سال هاست بسیاری از افراد به دنبال آن می گردند.

اینکه مدیر ذهن خود باشید، باعث می شود به چیزهایی فکر کنید که می خواهید، و دیگر تحت تاثیر نیروهای بیرونی نباشید.

این توانایی در درجات بالاتر، شما را فراتر از ذهن می برد، و شما ذهنتان را به عنوان ابزاری برای استفاده خودتان خواهید دید. شما خواهید توانست یک حالت هوشیاری بالاتر را تجربه کنید، چیزی که بسیاری از سنت های معنوی در دنیا همواره آن را تعلیم داده اند و به آن سمت حرکت کرده اند.

مهدی عابدینی ، میلاد پاکار

1 دیدگاه برای “مدیر ذهن خود باشید

  1. doughtar_sun گفته:

    با استفاده از مراقبه های آقای اوشو کمی توی ایست ذهنی بهم کمک کرد.اما با تکرار تسلطم کم شده.احساس میکنم دلیلش این باشه از یک در افکار منفی رو بیرون میکردم و از در دیگه افکار و رویاهام غرق میشدم که بازم کنترل ذهنم کم شد. به نظر شما جلوی غرق شدن توی رویاهامو باید بگیرم؟ آیا یک تصور کوتاه کافیه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .