تاثیر تفکر عمیق روی تغییرات مولکولی خاص در ژن ها

تاثیر تفکر عمیق روی تغییرات مولکولی خاص در ژن ها

 

بر اساس رشد شواهدی که اظهار می کنند آموزش ذهن یا القای حالات آگاهی خاص می توانند تاثیرات سلامتی سودمند داشته باشند، دانشمندان در جستجو هستند تا درک کنند چطور این تمرینات دارای تاثیرات فیزیکی روی بدن هستند. یک مطالعه جدید که توسط محققان اسپانیا و فرانسه انجام شد اولین شواهد تغییرات مولکولی خاص در بدن را بعد از یک دوره تمرینات ذهنی عمیق نشان می دهد.

این تحقیق تاثیر یک روز تمرین ذهنی عمیق را روی یک گروه از مراقبه کنندگان با تجربه، در مقایسه با گروهی از سوژه های آموزش ندیده که مشغول فعالیت های غیر مراقبه ای شدند بررسی کرد. بعد از هشت ساعت تمرین ذهنی، مراقبه کنندگان تفاوت های مولوکولی و ژنتیکی نشان دادند، مثل تغییر سطح سیستم تنظیم کننده ژن و کاهش سطح ژن های مربوط به التهاب، که این با بهبودی فیزیکی سریعتر در هنگام شرایط استرس زا همراه بود. این اولین مقاله ای بود که تغییرات سریع حالات ژن ها را در سوژه هایی که تمرینات مراقبه ذهنی داشتند نشان می داد. جالب تر این است که، این تغییرات در ژن هایی رخ دادند که هدف اصلی داروهای ضد التهاب و درد هستند.

در مطالعات بالینی نشان داده شده است که تمرینات مبتنی بر تفکر عمیق روی اختلالات التهابی  تاثیر دارند، و توسط موسسه قلب آمریکا به عنوان یک روش پیشگیری مورد تایید قرار گرفته اند.

فعالیت ژن می تواند بر اساس ادراک تغییر کند

 

بر اساس بیانیه دکتر بروس لیپتون، فعالیت ژن می تواند به صورت روزانه تغییر کند. اگر ادراک ذهنی شما در شیمی بدن شما منعکس شود، و اگر سیستم عصبی محیط اطراف را بررسی و تعبیر می کند، و سپس وضعیت شیمیایی خون را کنترل می کند، پس شما قطعا می توانید سرنوشت سلول های خود را با تغییر افکارتان تغییر دهید.

در واقع تحقیق دکتر لیپتون نشان می دهد که با تغییر ادراک، ذهن شما می تواند فعالیت ژن های شما را تغییر دهد و بیش از سی هزار تغییر در فرآورده های هر ژن ایجاد کند. جزئیات بیشتری که او بیان می کند به این صورت است که برنامه های ژن در هسته سلول قرار دارند، و شما می توانید این برنامه های ژنتیکی را با تغییر وضعیت شیمیایی خون بازنویسی کنید.

 

کروموزوم

 

امواج مغزی ، هیپنوتیزم

به عبارت ساده تر، این یعنی اگر می خواهیم سرطان را شفا دهیم، نیاز داریم نوع تفکرمان را تغییر دهیم.

“کار مغز این است که بین باورهای ما و واقعیتی که تجربه می کنیم پیوستگی ایجاد کند.”

 

“یعنی ذهن شما بیولوژی و رفتار بدن شما را تنظیم خواهد کرد تا با باورهای شما منطبق باشند. اگر به شما گفته شده باشد که در عرض شش ماه خواهید مرد و ذهن این را باور کند، احتمالا شش ماه دیگر خواهید مرد. یه این اثر نوسبو (nocebo) گفته می شود، نتیجه یک فکر منفی، که متضاد تاثیر پلاسبو است، که شفا بخشی با واسطه یک فکر مثبت انجام می شود.”

این اتفاق به یک سیستم سه گانه اشاره می کند: یک بخش از شما قسم می خورد که نمی خواهد بمیرد (ضمیر خودآگاه)، که مغلوب بخشی می شود که باور کرده شما خواهید مرد (پیش بینی دکتر که به واسطه ضمیر ناخودآگاه انجام می شود)، که یک واکنش شیمیایی القا می کند (که به واسطه شیمی مغز انجام می شود) تا تضمین کند بدن مطابق با باورهای غالب پیش برود. (عصب شناسان معتقدند ۹۵ درصد زندگی ما توسط ناخودآگاه کنترل می شود)

آن بخشی از ما که دوست ندارد بمیرد چه می شود (ضمیر خودآگاه)؟ آیا او روی شیمی مغز تاثیر نمی گذارد؟ بستگی دارد که ضمیر ناخودآگاه که حاوی عمیق ­ترین باورهای ماست چطور برنامه ریزی شده باشد. این باورهای ماست که در نهایت برگ برنده را رقم می زند.

انسان ها این طور برنامه ریزی شده اند که باور کنند قربانی هستند و هیچ کنترلی ندارند. ما از همان ابتدا توسط عقاید پدر و مادرمان برنامه ریزی می شویم. بنابراین، برای مثال، وقتی بیمار می شویم، والدینمان به ما می گویند که باید به دکتر مراجعه کنیم زیرا او مقامی است که به سلامتی رسیدگی می کند. همه ما از کودکی این پیام را دریافت می کنیم که دکترها مسئول سلامتی هستند و ما قربانی نیروهای جسمی هستیم که فراتر از توانایی کنترل ما هستند. یک اتفاق جالب این است که مردم اغلب در راه دکتر حالشان بهتر می شود! این زمانی است که توانایی ذهنی ما برای شفای خودمان بیدار می شود، یک مثال دیگر از تاثیر پلاسبو!

 

 

باورهای ناخودآگاه اهمیت بسزایی دارند

 

بسیاری از کسانی که تفکر مثبت دارند می دانند که فکر کردن به چیزهای خوب، و ساعت ها تکرار عبارات تاکیدی، همواره نتایجی که کتاب های مثبت اندیشی وعده می دهند را به همراه ندارد. زیرا تفکر مثبت از ضمیر خودآگاه می آید، در حالیکه افکار منفی متناقض همواره در ضمیر ناخودآگاه قدرتمندتر برنامه ریزی می شوند.

مشکل اصلی این است که مردم از باورها و رفتارهای خودآگاهشان مطلع هستند، اما از رفتارها و باورهای ناخودآگاهشان مطلع نیستند. بیشتر افراد حتی تایید نمی کنند که ضمیر ناخودآگاهی هم در کار است، و حقیقت این است که ضمیر ناخودآگاه میلیون ها برابر قدرتمندتر از ضمیر خودآگاه است و ما ۹۵ تا ۹۹ درصد از زندگی خود را بر اساس برنامه های ضمیر ناخودآگاه جلو می بریم.

باورهای ناخودآگاه شما با موافق و یا برعلیه شما کار می کنند، اما حقیقت این است که شما زندگی خود را کنترل نمی کنید، زیرا ضمیر ناخودآگاه شما بر کنترل خودآگاه شما تسلط دارد. بنابراین وقتی تلاش می کنید که از سطح خودآگاه با تکرار عبارات تاکیدی و گفتن من سالم هستم، شفا بخشی را ایجاد کنید، احتمالا یک برنامه ناخودآگاهی پنهان وجود دارد که کار را خراب می کند.

قدرت ضمیر ناخودآگاه به ویژه در افرادی که چند شخصیتی هستند بارز است. فرد ممکن است در ذهنیت یک شخصیت نسبت به توت فرنگی آلرژی داشته باشد، اما در تجربه ذهنیت شخصیت دوم، بدون عوارض توت فرنگی بخورد.

علم جدید در اپیژنتیک وعده می دهد که هر شخص روی کره زمین این فرصت را دارد که خود واقعی اش باشد، قدرت غیر قابل تصور و توانایی عملکردهایی مانند شفای بدن و فرهنگ و زندگی در آسایش را پیدا کند.

مهدی عابدینی ، میلاد پاکار

 

25 دیدگاه برای “تاثیر تفکر عمیق روی تغییرات مولکولی خاص در ژن ها

 1. نسترن❤ گفته:

  سلام.. لطفا درمورد فایل های سابلیمینال که برای تغیر رنگ چشم و رنگ پوست و کلا تغییرات زیبایی هست ..توضیح جامع بدید…ممنون

 2. یاسمین گفته:

  سلام خسته نباشید ممنون بابت مطالب خوبتون این که میگید با عبارات تاکیدی میتونیم در ژن ها تغییر ایجاد کنیم عوارضی برای ما نداره چون آخه تو کتاب ما نوشته عامل اصلی سرطان تغییر در ماده ژنتیکیه به نظر شما تغییر ژن باعث سرطان نمیشه؟؟؟

 3. سیامک وزان گفته:

  سلام به همه عزیزان که از این سایت خوب بازدید کردند و الآن دنبال گرفتن جواب سوالاتشان در خصوص ضمیر ناخودآگاه و نحوه برنامه‌ریزی مجدد آن هستند. دوستان خوبم من هم مدتها در این مورد تحقیقات کردم و کتاب های زیادی رو خوندم تا اینکه به لطف خدا با سایت‌هایی مثل ” مانی ام اس ” و ” برنده ” برخورد کردم که دقیقا” جواب سوالات فراوان من در خصوص ضمیر ناخودآگاه رو میداند و خیلی به من کمک کردند تا در این زمینه پیشرفت کنم و حتما به شما خوبان تاکید و توصیه میکنم به این سایت‌ها سر بزنید و جواب سوالاتتان رو درباره مبحث عظیم، جالب و شگفت انگیز ضمیر ناخودآگاه ؛ پیدا کنید. با آرزوی بهترینها برای شما عزیزان موفق و حقیقت جو . . . شاد و مهربان باشید . . .

 4. مصطفی گفته:

  سایت خوب …مطالب خوب …. راهنمای خوب اینها محسنات سایتتونه اما خوبتر و بهتر خواهد شد اگر در کنار این مطالب خوبتون معادل علمی مذهبی هم باشه مثلا یه جایی در مورد تلقین مثبت و مثبت اندیشی تمثیل زیبایی مثل شکر گذاری نعمت الهی نعمات را زیاد میکند …شکر گذاری=با راضی بودن از اتفاقات اطراف =جمله مثبت ……..موفقترین ادما مثبت اندیش ترین ادما هستن

  • ستاره گفته:

   این نظر شخصی شماست و شما میتونید این کار رو برای خودتوت انجام بدید. خواهشا سعی نکنید اعتقاداتتون رو به خورد دیگران بدید،اونا رو برای خودتون نگه دارید و بذارید برای یک بار هم که شده چنین سایت موفقی بر اساس علم پیش بره و به اعتقادات مذهبی گریز نزنه.

 5. الهام گفته:

  با سلام و سپاس از مطالب مفیدتون,لطفا” بفرمایید حالا که انسان تسلطی روی ناخودآگاهش نداره چیکار باید بکنه که به اهدافش برسه

 6. Heidari گفته:

  سلام آقای پاکار
  من صدامو ضبط کردم و توش کلمات تاکیدی مثبت بکار بردم مثل من توانگرم من سالمم ،هرروز از هرلحاظ بهت و بهتر میشوم،من شدابم و غیره
  وشبها موقع خواب هندزفری رو تو گوشم قرار میمدم و گوشیمو درحالت تکرار قرار میدم و همینطور که بصدا گوش میدم خوابم میبره
  گاها پیش میاد ک ساعت ۲_۳شب بیدار میشم و میبینم هندزفری همچنان تو گوشمه
  حالا میخوام بدونم این کار برای تاثیر روی ضمیرناخود اگاهم و تغییر باورهام موثر هست؟
  واز این راه میتونم نتیجه بگیرم؟
  پیشاپیش ممنون از راهنماییتون

  • milad pakar گفته:

   با سلام.
   همونطور که در مبحث جملات تاکیدی اشاره کردم حتما باید جملات با صدای خود اشخاص ضبط بشه و در حالت آلفای ذهنی استفاده بشه تا برای ضمیر ناخودآگاه قابل برنامه ریزی بشه.
   ولی تکرار جملات فقط در حالت بیداری و عادی نمیتونه زیاد تاثیراتی داشته باشه.
   موفق باشید

  • asrarzehn گفته:

   با سلام.
   متاسفانه صبح یک مشکلی پیش اومده بود که تمام کامنت های صبح پاک شدند. لطفا دوباره سوال خودتون رو مطرح کنین تا پاسخ داده بشه

 7. سارا گفته:

  سلام.ممنون بابت مطالب خیلی خوبتون.یه سوالی که برام پیش اومده اینه که تو این متن یجا گفته ما کنترلی رو ضمیرناخودآگاهمون نداریم و یجا دیگه گفته ضمیرناخودآگاهمون زندگی ما نقش میده.من گیج شدم چیکار باید بکنیم که ضمیرناخودآگاهمون بر علیهمون نباشه؟

  • asrarzehn گفته:

   با سلام خدمت شما.

   دوست عزیز این کاملا درسته که ما در سطح عادی و بیداری دسترسی و کنترل خاصی روی فرآیند های ضمیر ناخودآگاه نداریم.
   اما شما با استفاده از تجسم خلاق و عبارات تاکیدی در حالت آلفا می تونین روی ضمیر ناخودآگاه تاثیر بزارین.

 8. محبوبه جباری گفته:

  پس باید چکار کرد که عبارات تاکیدی و تجسم خلاق ، قدرتمند و تاثیرگذار باشند و در زمانی که میخواهیم نتیجه رو ببینیم ؟

  • الهام گفته:

   توکتاب شفای زندگی نوشته لوییزهی میگه بایدتکراروتکرارو….کردودوروبرت روپرکنی ازنشانه های تغییرباورواستفاده ازتکنیکهای مختلف وجنگ بزرگی بین باورهای منفی ومثبت جدیدصورت میگیره..که مقاومت وتکرارباعث پیروزی باورمثبت میشه….من یکبارامتحان کردم وشکست خوردم متاسفانه ولی اینکه دقیقا چه جمله ای وباچه هدفی تکرارکنیم مهمه نه اینکه مثل من همه چیز.باهم میخواستم…..موفق باشید

   • asrarzehn گفته:

    با سلام.
    ساخت عبارات تاکیدی یک سری قوائدی داری و من شخصا طی تحقیقاتی که از دوستان داشتم متوجه شدم بالای ۹۰ درصد جملاتی که مردم استفاده می کنند اشتباهه و حتی می تونه باعث شکست اونها بشه.
    در ثانی جملات تاکیدی باید کوتاه و ثابت باشند.
    و حداکثر ۴ تا باشه و یک ماه کامل اون ها رو تکرار کرد. نه اینکه ۵۰ تا جمله رو انتخاب کنی و اون ها رو تکرار کنی!

  • asrarzehn گفته:

   سلام
   دوست خوبم عبارات تاکیدی باید در حالت آلفای ذهنی تکرار بشوند و حتما باید همراه با احساسات باشند.
   تکرار جملات خشک و خالی هیچ نتیجه ای نخواهد داشت.
   موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .